kuchnia - gotowanie

Wyposażenie nowoczesnej kuchni

Każdy z nas pragnie przebywać w pomieszczeniach estetycznych i funkcjonalnych. Jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia pod warunkiem, że dobrze przemyślimy aranżację wnętrza. Kluczem do sukcesu będzie stworzenie wystroju zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami, preferencjami i możliwościami. Coraz więcej osób odchodzi od klasyki i stawia na nowoczesne rozwiązania. Wybór pada na prostotę i minimalizm, ma być modnie i wygodnie. Pora zastanowić się, jakie meble i przydatne sprzęty kuchenne powinny znaleźć się w kuchni urządzonej w stylu nowoczesnym.

Nowoczesna kuchnia, czyli jaka?

Nowoczesne kuchnie są ergonomiczne, funkcjonalne, zapewniają komfort użytkowania, wszystko ma swoje miejsce i jest uporządkowane. Nie ma miejsca na zbędne przedmioty, niepotrzebne nikomu bibeloty, które służą tylko do wypełnienia wolnej przestrzeni. Nic nie powinno być przypadkowe, ale dobrze przemyślane. Znaczenie ma nawet to, aby wszystkie blaty i szafki znajdowały się na optymalnej wysokości, czyli były dostosowane do wzrostu domowników. Zadbać należy także o swobodę poruszania się po kuchni, właściwą kolejność w ustawieniu mebli. Powinno się wyznaczyć strefy w kuchni, aby ułatwić sobie codzienne korzystanie z tego pomieszczenia. W nowoczesnej kuchni mile widziane są naturalne materiały, czyli kamień, drewno szkło. Jak najbardziej sprawdzi się stal i cegła.

Świetną opcją będzie wyspa kuchenna – kwadratowa, prostokątna lub nawet owalna, najlepiej z wysokimi blatami, pojemnymi szafami, które pomieszczą wszystkie akcesoria, naczynia, sztućce, co ułatwi utrzymanie porządku. Zaletą wyspy kuchennej jest to, że domownicy mają do niej dostęp ze wszystkich stron. W blacie stołu roboczego wyspy powinny znaleźć się zlew, kuchenka, można również wkomponować lodówkę i kosz na śmieci. Nad blatem mile widziane będą półki i wieszaki. Nie może też zabraknąć nowoczesnego oświetlenia, którym mogą być stylowe lampy wiszące.

Na jakie wyposażenie kuchni się zdecydować?

W nowoczesnej kuchni może znaleźć się barek, który posłuży do jej oddzielenia od salonu. Stanie się jeszcze bardziej funkcjonalny, jeśli wykorzysta się jego blat do przygotowywania posiłków. Nad blatem mogą znaleźć się półki na naczynia i przydatne akcesoria codziennego użycia. Przy niedużym metrażu barek posłuży też jako stół, wystarczy dobrać do niego wysokie krzesła. Tradycyjne szafki kuchenne warto zastąpić nowoczesnym systemem cargo. Chodzi tutaj o specjalny wyciąg z szufladami lub koszami, które zostały połączone wspólnym frontem meblowym. Dążyć należy do prostoty i jednocześnie wygody, funkcjonalności. Meble mają zajmować mało miejsca i jednocześnie być pojemne. Sprawdzą się fronty szafek na wysoki połysk, fornirowane i gładkie, zaokrąglone. Uniwersalnym wyborem będzie biel i czerń, szafki pozbawione tradycyjnych uchwytów.

Z nowoczesnych sprzętów AGD polecić można te w zabudowie – lodówka, zmywarka, piekarnik. Przyda się płyta indukcyjna, lodówka wyposażona w duży ekran, najlepiej dwuskrzydłowa. Na blatach powinny znajdować się tylko niezbędne urządzenia, a pozostałe być schowane w szafach, najlepiej z frontami podnoszonymi od góry, co przełoży się na oszczędność miejsca i brak efekt zagraconego wnętrza. Idealne sprawdzą się do przechowywania w nich ekspresu do kawy, czajnika bezprzewodowego, blendera, multicookera czy szybkowaru. W nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć systemu do segregowania odpadów w postaci szuflady wyposażonej w oddzielne kosze różnej wielkości. Cisawą opcją są także żaluzje meblowe na szafkach wiszących, które znajdują się nad blatem roboczym.

Related Posts